Başvuru Yap
Otomatik ehliyet ile manuel ehliyet arasındaki farklar

Otomatik ehliyet ile manuel ehliyet arasındaki farklar

Otomatik ehliyet ile manuel ehliyet arasındaki farklar

*Manuel Ehliyet (B Sınıfı):* Manuel ehliyet, yani B sınıfı ehliyet, sürücülerin manuel şanzımanlı araçları kullanmasına izin verir. Bu tip ehliyet sahipleri, araçta debriyaj pedalı kullanarak vites geçişlerini elle yaparlar. Debriyaj pedalı kullanmak, doğru vites geçişleri ve kalkışlar için sürücülerin vites değiştirme becerilerini gerektirir.

*Otomatik Ehliyet (B Otomatik):* Otomatik ehliyet, yani B otomatik sınıfı ehliyet, sürücülere sadece otomatik şanzımanlı araçları kullanma izni verir. Bu tür araçlarda vites değiştirme işlemi otomatiktir ve sürücüler vites geçişlerini manuel olarak yapmak zorunda değillerdir. Sadece gaz ve fren pedallarını kullanarak araç kullanılır.

Otomatik ehliyetle sadece otomatik şanzımanlı araçlar kullanılabilirken, manuel ehliyetle her iki tür şanzımanlı araç kullanılabilir. Ancak, otomatik ehliyetle sadece otomatik şanzımanlı araç kullanma yetkisine sahip olmak, bazı ülkelerde sürücüler için geçerli olmayabilir. Örneğin, bir sürücü otomatik ehliyete sahipse, manuel şanzımanlı bir araç kullanmak için ayrıca manuel ehliyet sahibi olması gerekebilir.

Ehliyet sınıflarının ve geçerli olduğu araç türlerinin kuralları ülkelere göre değişebilir. Bu nedenle, sürücülerin yerel trafik kurallarını ve ehliyet sınıflarıyla ilgili mevzuatı doğrulamak için yerel otoritelerle iletişime geçmeleri önemlidir.